انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
دومین جلسه از « مستوره » برگزار شد

گزارش جلسه دوم سلسله جلسات شعر فاطمی - مستوره

دومین جلسه از « مستوره » برگزار شد

دومین جلسه از سلسله جلسات شعر فاطمی با عنوان « مستوره » با حضور شاعران و علاقه مندان به شعر در مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام برگزار شد.

دومین جلسه ی "مستوره" که به شعر فاطمی اختصاص دارد، با حضور استاد امیری اسفندقه و جمعی از شاعران اهل بیت علیهم السلام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه استاد امیری اسفندقه مباحثی که در جلسه گذشته مطرح شده بود را مرور کردند و به ابیات شاعران ادوار گذشته نظیر دقیقی طوسی، حکیم قیصری، سنایی و ناصرخسرو اشاراتی مجدد داشتند. ایشان ناصر خسرو و سنایی را شاعرانی توّاب قلمداد کردند که اگر چه شاعرانی دوران ساز بودند اما پیش از آن دوره ای تاریک در زندگی خویش داشتند و با توسل به حضرت زهرا سلام الله علیها به دوران روشن زندگی خود رسیدند و گام بزرگی در مسیر شعر اهل بیت علیهم السلام برداشتند؛ هر چند این اشعار از لحاظ لفظ و معنا جای بحث گفتگو دارند.

 

استاد اسفندقه در این جلسه سه شاعر دیگر را نام بردند که پس از سنایی و ناصرخسرو ارادت خود را به ساحت مقدس حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها  ابراز کرده اند.

عطار نیشابوری که به دست سپاه مغول کشته شد و می‌توان از او به عنوان عطار شهید نیز یاد کرد در بیتی به ازدواج حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و امیرالمؤمنین علیهم السلام اشاره کرده است.

یکی چادر ولیکن هفت پاره

همه بنهاد و آمد در نظاره

عطار در این بیت ساده زیستی حضرت زهرا سلام الله علیها را به رخ کشیده است.

قوامی راضی شاعر دیگری است که به گونه ای دیگر در شعر خود از حضرت زهرا سلام الله علیها سخن گفته است.

در پیش مصطفی شده زهرای تنگدل

گریان که چیست درد حسین مرا دوا

تمایز این شعر نسبت به ابیات گذشته یاد شده در جلسه، این است که به غم حضرت زهرا سلام الله علیها در رابطه با واقعه عاشورا اشاره دارد.

آخرین شاعری که استاد اسفندقه در این جلسه از آن یاد کرد، ابن یمین فریومدی است که در قرن هشتم می‌زیسته است.

منادی برآید به هفت‌آسمان

که ای اهل محشر! کران تا کران

 

زن و مرد چشمان به هم برنهید

دل از رنج گیتی به هم برنهید

 

که خاتونِ محشر گذر می‌کند

ز آب مژه، خاک‌تر می‌کند

کاملا مشخص است که شاعر به معاد و روز محشر اعتقاد دارد و در بیت آخر به روایت گریان شدن حضرت زهرا سلام الله علیها برای حضرت حسین علیهم السلام در روز محشر اشاره می‌کند.

 

تمام شاعرانی که توفیق داشتند و جرأت کردند که شعری را برای حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها بگویند، اشعار آن‌ها از زمره‌ی بهترین اشعار به حساب می‌آید.

 

استاد اسفندقه با اشاره به برخی اشتباهات شاعرانِ نام برده در رابطه با لفظ و پیکره شعر افزودند:

اگر چه شاعری نظیر دقیقی طوسی در شعرش مدح خود را کرده است و یا حکیم قیصری از عبارت ناخوشایند "پاکیزه دختر" استفاده کرده است، اما باید به این موضوع توجه داشت که آن‌ها در شرایطی سخت این اشعار را سروده اند و شاید بتوان از اشتباه آن‌ها چشم پوشی کرد؛ اما از شاعری همچون ناصر خسرو که در شرایطی بسیار مناسب زندگی می‌کرده و اصلاً از وی به عنوان شاعری ولایی یاد می‌کنند، این دست اشتباهات قابل قبول نیست.

 

در آخر ایشان تأکید کردند که شاعر آیینی باید از منزه‌ترین عبارات و مضامین برای سرودن شعر درباره اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها بهره بگیرند.

 

این جلسه با شعرخوانی آقایان مجید لشکری، امیرعلی شریفی، عباس جواهری، محمد سعیدی و محمد قولی میاب خاتمه یافت.

 

سلسله جلسات «مستوره» با حضور "استاد امیری اسفندقه" شنبه‌ی هر هفته از ساعت17 در مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام برگزار می‌شود.

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*