انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
کارگاه یکروزه شعر ولایی در گرگان برگزار شد

کارگاه آموزشی

کارگاه یکروزه شعر ولایی در گرگان برگزار شد

گزارش تصویری

سلسله کارگاه‌های یکروزه شعر ولایی به ایستگاه گرگان رسید.
این کارگاه فشرده‌ی یکروزه که توسط مجمع شاعران اهل بیت(علیهم السلام) در دو جلسه صبح و عصر برنامه ریزی شده بود، روز جمعه ٢٢ تیرماه در مجتمع فرهنگی عاشورائیان شهر گرگان برگزار شد. 

استاد سید مهدی حسینی که یار همیشگی جلسات شعر هستند و همواره مثل معلمی دلسوز دغدغه رشد شاعران جوان را داشته اند، در بخش اول این کارگاه به بیان نکاتی پیرامون شعر ولایی پرداختند.
«ویژگی‌های شعر مناسب اجرا در هیئت» محور ادامه مباحث استاد حسینی بود. ایشان سهل و ممتنع بودن، بیان کنایی و سلامت زبان را مهمترین ویژگی‌های شعر مناسب هیئت دانستند و افزودند: 
سهل و ممتنع سرودن کار هر کسی نیست زیرا اینگونه اشعار در عین عام پسندی باید خاص پسند هم باشند و تجربه‌ی سعدی وار می‌خواهد. بنابراین کار شاعر هیئت خیلی سخت است و باید بر اساس زبان و کنایه‌های مردم شاعرانه مدح و مرثیه بسراید. در ادامه ایشان با ذکر مثال هایی از شاعران معاصر و تحلیل ابیات مختلف ویژگی‌های برجسته‌ی شعر ولایی را تبیین و تشریح کردند.
در پایان مباحث بخش اول ، استاد حسینی از شاعران گرگانی برای شعرخوانی دعوت کردند و در خلال شعرخوانی‌ها نکات مفیدی را بیان کردند.در بخش دومِ کارگاه یک روزه شعر ولایی گرگان حاج جواد حیدری با اشاره به زندگی پیرغلامان حسینی درباره خدمت و نوکری در راه اهل بیت علیهم السلام نکاتی را تشریح کرده و همچنین با اشاره به زوایای مختلف زندگی اهل بیت علیهم السلام و مقاتل ، نکات بسیار مفیدی را برای استفاده شاعران بیان کردند. ایشان نوکری آستان آل الله علیهم السلام را وابسته به مکان و زمان ندانسته و با شرح عبارت شریف «وَالدَّوامَ فِی الاتِّصالِ بِخِدْمَتِکَ» 
تداوم خدمت را وظیفه همه خدمتگزاران تشیع قلمداد کردند. در ادامه استاد جواد حیدری شناخت حرمت‌ها و به عبارتی خط قرمزها را از ملزومات شاعری و ذاکری برشمردند و به آثار و عواقب رد شدن از این خط قرمزها اشاراتی کردند و برخی از آنها را برشمردند. ایشان در پایان با خواندن ابیات برجسته شعر عاشورایی به در هم تنیدگی مدح و مرثیه اشاره کرده و نقطه اوج مرثیه را آمیخته شدن آن با مدح و فضائل آل الله علیهم السلام دانستند.

کارگاه یکروزه شعر ولایی_گرگان با روضه خوانی حاج جواد حیدری و متبرک شدن جلسه به نام سیدالکونین ابا عبدالله الحسین علیه السلام به کار خود پایان داد.
#مجمع_شاعران_اهل_بیت_علیهم_السلام 
#کارگاه_یکروزه_شعر 
@majmashaeran

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*