انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
25c8ac71-b1dd-409a-b8e7-8b88cac1eff83Y7A8199.JPG
جناب آقای سید رضا موید

سوخته جانان

جناب آقای سید رضا موید

آشنایی با شخصیت،شعر و زندگی آقای موید

نام: سید رضا
شهرت: مؤید
تولد: 1321 هـ.ش

آثار: گل‌های اشک، جلوه‌های رسالت، نغمه‌های ولایت، سفینه‌های نور، بهار بی خزان، منظومه‌ی عشق، باران نور و ... 
سیدرضا مؤید متولد سال 1321 هـ.ش درمشهد مقدس است. والدین او اصلیتی یزدی دارند اما در جوانی به مشهد مقدس مهاجرت نموده و در جوار حرم مطهر علی بن موسی الرضا سکنی گزیدند. «مؤید» تحصیلات مقدماتی را در مکتب‌خانه‌ پشت سر گذاشت و علاقه‌ی او به شعر باعث شد که خیلی زود سراغ دیوان‌های قدیمی برود و لذت شعر کهن به ویژه اشعار حافظ را در نوجوانی تجربه کند. وی دوازده سالگی خود را پشت سر می‌گذاشت که نخستین شعرش را سرود و حسن مطلعی شد برای پرواز در آسمان روحانی شعر...
استاد مؤید دارای قریحه ای سیال و روان در سرودن شعر به ویژه اشعارمذهبی است به نحوی که آیات و روایت به همراه سیره‌ی زندگی اهلبیت و داستان‌های تاریخی در شعرهای او بسیار به چشم می‌خورد.

صفا و صمیمیت بارزترین ویژ‌گی اخلاقی سید رضا مؤید است و با نگاهی اجمالی به اشعار وی می‌توان این صفا و صمیمیت را به راحتی مشاهده نمود. اشعار مؤید بدون تکلف و رها از چارچوب‌های مصنوعی است و با همه‌ی سادگی‌اش در نگاه اول لذت بخش می‌شود. آنگونه که خود مؤید می‌گوید با عنایت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) مضامین سروده‌هایش همه ریشه در آیین و مذهب دارند؛ بنابراین از آنجایی که این اشعار بیان اعتقادات و درونیات شاعر هستند و از دل برمی‌آیند،برای مخاطب بسیار دلنشین می‌شوند.

به جرأت میتوان گفت کمتر کسی هست که در مجالس آل الله شرکت کرده باشد و این شعر زیبای استاد مؤید را نشنیده باشد:

اشکی بُود مرا که به دنیا نمی‌دهم
این است گوهری که به دریا نمی‌دهم

گر لحظه ای وصال حببم شود نصیب
آن لحظه را به عمر گوارا نمی‌دهم

عمری بود که گوشه نشیـن محبتم
این گـوشه را به وسعت دنیا نمی‌دهم

در سینه ام جمال علی نقش بسته است
این سینه را به سینه‌ی سینا نمی‌دهم

تا زنده ام ز درگه او پا نمی‌کشم
دامان او ز دست تمنّا نمی‌دهم

سرمایه‌ی محبت زهراست دین من
من دین خویش را به دو دنیا نمی‌دهم

گر مهر و ماه را به دو دستم نهد قضا
یک ذره از محبّت زهرا نمی‌دهم

امروز بزم ماتم زهرا بهشت ماست
این نقد را به نسیه‌ی فردا نمی‌دهم

در سایه‌ی رضایم و همسایه‌ی رضا
این سایه را به سایه‌ی طوبی نمی‌دهم
سید رضا موید

************************
اشعار سید رضا مؤید تنها به مدح و منقبت اهل بیت(علیهم السلام) خلاصه نمی‌شوند، بلکه اشعار انقلابی و حماسه سرودهای دفاع مقدس نیز در دریای اشعار او موج می‌زند. استاد مؤید چه در زمان انقلاب و چه در بحبوحه جنگ با قلم خود به مبارزه مشغول بود و این دفاع از حقیقت، مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت، چنانکه در دیدار شاعران آیینی با ایشان به این نکته اشاره فرمودند:
.
 به برخى از موضوعات در شعرهاى آئینى کم پرداخته می‌شود؛ از جمله، موضوعات مربوط به مسائل انقلاب، مسائل جنگ و دفاع مقدس. البته در یک دوره‌اى خیلى خوب بود. همین آقاى مؤید در زمان جنگ وقتى جنازه‌هاى شهدا را به مشهد مى‌آوردند، شاید هر روزى یا هر چند روزى یک غزل می‌گفت و مداح‌ها این‌ها را می‌خواندند… الآن جاى این اشعار خالى است.»
.
در کنار شعر سرودن برای ذوات مقدس اهل بیت (علیهم السلام) خادم بودن در آستان قدس رضوی از بزرگ‌ترین افخاراتی است که به سید رضا مؤید عنایت شده است. او چندسال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خواست خود را مبنی بر خدمت رسانی به زائرین علی بن موسی الرضا علیه السلام به تولیت حرم مطهر ابلاغ می‌کند که با عنایت حضرت رضا علیه السلام با در خواست او موافقت می‌شود و چیزی حدود 30 سال است که ایشان خادم حرم علی بن موسی الرضا(علیه السلام) هستند.
از معروف‌ترین اشعاری که ایشان برای امام رضا(علیه السلام) سروده اند، میتوان به رباعی زیر اشاره کرد:

محبوب رضاست هر که دل ریش‌تر است
از کعبه صفای این حرم بیش‌تر است
اینجاست طبیبی که ندارد نوبت
هر دل که شکسته‌تر بود پیش‌تر است

***********************
مؤید به گفته‌ی خود در ابتدا تمایلی به چاپ اشعارش نداشت، اما در یکی از شب هایی که مصادف با ایام شهادت امام رضا (علیه السلام) بود و در حرم مطهر رضوی توفیق خدمت رسانی به زوار علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را داشت، به او خبر می‌دهند که شخصی با تلفن آسایشگاه خدّام تماس گرفته و با او کار دارد. با زحمت بسیار از بین جمعیت خود را به آسایشگاه می‌رساند. مداحی با او تماس گرفته بود و خواستار اشعار جدید او شده بود. همان شب در حرم علی بن موسی الرضا (علیه السلام) تصمیم می‌گیرد اشعارش را به چاپ برساند تا به آسانی قابل دسترس عموم باشد.

اولین کتاب استاد مؤید با عنوان «گل‌های اشک» به چاپ رسید که مربوط به ایام محرم و صفر می‌با‌شد. «جلوه‌های رسالت» دومین کتاب استاد مؤید است که مربوط به پنج ماه بعدی یعنی ماه‌های ربیع الاول تا رجب می‌باشد و سومین کتاب او هم که مربوط به مناسبت‌های پنج ماه آخر سال قمری میبا‌شد با عنوان « نغمه‌های ولایت » به چاپ رسید. از دیگر آثار او می‌توان به سفینه‌های نور، بهار بی خزان، شهدای کربلا، چکامه‌ی عشق و باران نور اشاره کرد.

آری هیچ مناسبتی در تقویم تشیع نیست که سید رضا مؤید برای آن شعری نداشته باشد و مداحی را نمی‌توان پیدا کرد که شعری از او را در حافظه نداشته باشد. همچنین علاوه بر تجربیات موفق در قالب‌های کلاسیک ادبی، نوحه‌ها، رباعی‌ها و دم‌های زیادی از وی به یادگار مانده است که بارها شنیده‌ایم و با آن‌ها اشک ریخته‌ایم. 
یکی از اشعار ماندگار ایشان این بیت زیباست که بارها در حرم امام رضا (ع) شنیده ایم و گاهاً زیر لب زمزمه کرده‌ایم :
.
دیدم همه جا بر در و دیوار حریمت
جایی ننوشته است گنهکار نیاید

 

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*