انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
83666567-500d-48a0-a605-4b0c2191d827IMG_1675.JPG
کارگاه  یکروزه شعر ولایی در قزوین برگزار شد

کارگاه آموزشی

کارگاه یکروزه شعر ولایی در قزوین برگزار شد

گزارش تصویری

کاروان کارگاه‌های یکروزه شعر ولایی مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام به ایستگاه قزوین رسید.
صبح روز جمعه 29 تیرماه 1397 کارگاه یکروزه شعر ولایی به همت مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام  و با مشارکت سازمان بسیج مداحان کشور برگزار گردید و میهمان شاعران شهر قزوین بود.
همچون گذشته ٰ این کارگاه در دو بخش با حضور اساتید محترم پذیرای شعردوستان بود که در بخش اول استاد مرتضی امیری اسفندقه و در بخش دوم جناب آقای مهدی زنگنه مطالبی را در خصوص شعر ولایی و همچنین ساخت نوحه ارائه کردند.

#بخش_اول: 
استاد اسفندقه درباره‌ی شعر آئینی با حاضرین به گفتگو پرداختند و حاضرین نظرات خود را در این باره بیان کردند. ایشان در ابتدای صحبتهای خود از "خرد و مطالعه" به عنوان دو عنصر مهم در سرایش شعر آئینی یاد کردند و تخیل در این عرصه را ملزم به پیروی از خرد دانستند.
ایشان در قسمتی دیگر از صحبتهای خود به ارتباط شعر آئینی و فرهنگ ایرانی پرداختند. همچنین با استفاده از عناصر شعر رضوی؛ ارتباط شعر آئینی و کرامت انسانی را شرح دادند و هدف از شعر آئینی را : نشر هر چه بیشتر نام و سیره ائمه اطهار علیهم السلام به جای شاعر، شبیه شدن شاعر آئینی به آئین حضرات معصومین علیهم السلام، نهادینه شدن کرامات انسانی در شاعر و فرهنگ سازی در جامعه دانستند. 
در ادامه شاعران گرامی اشعار خود را قرائت کردند و استاد اسفندقه همچون معلمی دلسوز به نقد آثار ادبی آنها پرداختند.


#بخش_دوم:
در این قسمت جناب آقای زنگنه در ابتدای سخنان خود با ذکر نام "میرزا حسین بابا مشکین" از دیار قزوین، ایشان را یکی از سردمداران عرصه نوحه سرایی معرفی کردند. از ویژگی‌های نوحه‌های او شباهتش به تصنیف از حیث بلند بودن آنها و تغییر ملودی بوده است. آقای زنگنه  نوحه سازی را نوعی فن معرفی کردند و در ادامه با ذکر "عدم تدوین تاریخ نوحه" بعنوان یکی از ضعف‌های این رشته به بررسی نوحه‌های ماندگار بعد از انقلاب پرداختند. وی با اشاره به مطالعه و تاثیرگیری از شعر برای ساخت نوحه، نکاتی را به نوحه سرایان برای ساخت هرچه بهتر نوحه، یادآور شد. 
تطبیق مضمون و ملودی ، علم به اسلوب گذشتگان برای نوآوری در نوحه،عدم استفاده از مضامین متفرقه در مناسبتی خاص، توجه به استفاده از آرایه‌های ادبی در شعر نوحه از جمله نکاتی بود که ایشان به نوحه سرایان گوشزد کردند.
پس از آن نوحه سرایان؛ اثری از خود را ارائه کردند و همه آثار از حیث ملودی و شعر مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
روضه اباعبدالله الحسین علیه السلام ، حسن ختام کارگاه یکروزه شعر ولایی قزوین بود.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*