انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
3Y7A3762636799473373155580.jpg
کارگاه یکروزه شعر ولایی در شوشتر برگزار شد

با استقبال خوب شاعران خوزستانی

کارگاه یکروزه شعر ولایی در شوشتر برگزار شد

گزارش تصویری

کارگاه یکروزه شعر ولایی با استقبال خوب شاعران خوزستانی در شهر شوشتر برگزار شد. این کارگاه به همت مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام ، روز جمعه ۱۶ آذر ماه ۹۷ در دو نوبت صبح و عصر و در سالن آمفی تاتر سازمان تبلیغات اسلامی شهر شوشتر برگزار شد. در این برنامه شاعران ولایی از شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله شوشتر ، اندیمشک ، شوش ، دزفول و اهواز حضور داشتند و علاوه بر پیگیری مطالب آموزشی و نظری ، آثار و اشعار خود را در محضر اساتید گرامی ارائه کردند.
در جلسه ی اول، استاد سید مهدی حسینی ضمن بیان مقدمه ای درباره ی عرصه ی شعر ولایی، دو خصوصیت مهم را برای شعر برشمردند : شعری که مردم بفهمند و با آن ارتباط برقرار کنند و اهل شعر آن را قبول داشته باشند و بپسندند.
مبحث دیگر مطرح شده درباره ی شعر هیئت بود که آقای حسینی با برشمردن ویژگی های یک شعر خوب برای اجرا در هیئت در این باره گفتند: نباید ما اجازه بدهیم شعر هیئت ضعیف پیش برود. در این عرصه باید مداح و شاعر به همدیگر کمک کنند و با هم تعامل داشته باشند.
سپس استاد حسینی ، با ذکر نمونه هایی از شعرهای خوب و موفق ولایی افزودند: بهره گیری از عناصر زبان مردم در شعر بسیار مهم است و با کمک زبان عامیانه و تکنیک های شعر به طور همزمان ، میتوان به ماندگاری شعر کمک کرد.
در انتهای جلسه اول شاعران گرامی به شعرخوانی، و استاد حسینی هم به نقد همه اشعار پرداختند.

پس از اقامه نماز و صرف ناهار؛ جلسه ی دوم با حضور استاد سعید بیابانکی آغاز شد. استاد بیابانکی ابتدا با بیان خاطره ای گفتند: شعر؛ هنری ارزان ولی در عین حال خارق العاده است. 
سپس ایشان نکاتی درباره کشف در شعر گفتند و به مرور نمونه هایی برای کشف های موفق در شعر پرداختند.
استاد تکنیک خاصی را برای یادگیری وزن آموزش دادند و پس از آن به ارتباط و تناسب عناصر شعر اشاره کردند؛ که هر چه این ارتباط بیشتر شود شعر هم نمره ی بالاتری خواهد گرفت.

استاد بیابانکی شاعران عزیز را به خواندن شعر خوب توصیه کردند و افزودند : با این کار ذائقه ی خود را آنقدر قوی کنید که در ابتدا خودتان ناقد شعر خودتان باشید و در درجه ی بعدی جلوی انتشار اشعار بد بایستید.
استاد بیابانکی؛ در انتهای صحبتهای خود به شاعران توصیه کردند که فیلم های خوب ببینند و رمان های خوب بخوانند و گفتند : این دو عنصر برای شاعر و نوشتن شعر در دنیای امروزی بسیار مهم است و کمک میکند تا ما به فضای زندگی امروز بیشتر نزدیک شویم.

قسمت پایانی جلسه ی دوم هم با شعرخوانی شاعران همراه بود که استاد بیابانکی به نقد همه آثار پرداخت و نکاتی را همچون معلمی دلسوز به شاعران گوشزد کرد.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*