انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
3Y7A5723636875692868564775.jpg
آغاز همایش با جلسه هم اندیشی انجمن‌های ادبی

نخستین گردهمایی دبیران و اساتید انجمن‌های ادبی سراسر کشور - مشهد

آغاز همایش با جلسه هم اندیشی انجمن‌های ادبی

گزارش تصویری

اولین روز از نخستین گردهمایی دبیران و اساتید انجمن های ادبی شعر ولایی ایران در مشهد مقدس با معرفی انجمن های ادبی سراسر کشور و جلسه انتقال تجربه ها آغاز شد.
در این جلسه که مسئولین بیش از 50 انجمن ادبی حضور داشتند، هادی جان فدا به نمایندگی از مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام و به عنوان دبیر جلسه در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به شاعران میهمان، به حسن تاثیر انجمن های ادبی در رشد و تعالی شعر آیینی اشاره کرده و این رشد را هدف اصلی مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام معرفی کرد. 
در ادامه همچنین حاج جواد حیدری مدیرعامل مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان همایش، روزهای اینچنینی که با شعرا دیداری تازه می کنند را از بهترین روزهای خویش قلمداد کرده و زیارت دوستان شاعر را نعمتی بزرگ توصیف کردند. حاج جواد حیدری پس از شرحی از تاریخچه تاسیس مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام، بخشی از فعالیت های انجام شده را برشمردند. 
ایشان با ابراز تأسف از کاهش چاپ کتاب شعر آیینی در سال های اخیر خبر داد و ضمن ناراحتی از کم توجهی مسئولین به شعر ولایی، همکاری همه دوستان شاعر را طلبیدند تا با همت مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام گامی بزرگ در این زمینه برداشته شود. 
ایشان در انتهای بیانات خود از چند استاد بزرگ شعر آیینی یاد کرده و برای ایشان آرزوی سلامتی کرده و جای آن ها را خالی کردند. 

در ادامه آقای جان فدا از مسئولین انجمن ها خواستند تا به نوبت به جایگاه تشریف آورده و ایراد سخن کنند تا از این طریق تجربیات انجمن های مختلف کشور در اختیار یکدیگر قرار گیرد. 

آقای کاروان مسئول انجمن ادبی انگور اصفهان اولین نفری بود که به سخنرانی پرداخت. وی در شرح فعالیت های انجمن از استعداد یابی دبیرستان های اصفهان یاد کرد که از بین 2000 نفر شاعری که شعر فرستادند دو گروه 300 نفره خانم و آقا و در نهایت 50 شاعر آیینی فعال به جمع شاعران اصفهان اضافه شدند. یکی از نقاط ضعفی که آقای کاروان در صحبت های خود به آن اشاره کردند عدم موفقیت در ایجاد ارتباط بین شاعران و مداحان بود که همچنان به دنبال بستری مناسب برای تحقق این امر می باشند. 

آقای سید امین جعفری از شیراز نفر دومی بود که از دغدغه های خود گفت. وی در ابتدای صحبت از کم کاری مسئولین گلایه کرده و از شرایط بد مالی انجمن های ادبی سخن به میان آورد. همچنین خاطرنشان کرد از بزرگان و اساتید شعر خود در شیراز  یاد گرفته ایم که فقط دست رو زانوی خود بگذاریم و به هیچ وجه نگاهی به سازمان ها و ارگان های دولتی نداشته باشیم. 
به عقیده سید امین جعفری باید چراغ داران شعر آیینی هر شهر که معرف همه ما هستند را کانون توجه قرار دهیم و از آن ها حمایت کنیم. نمونه این حرکت را در کنگره شعر گراش داشتیم که همه دوستان خالصانه گام در عرصه خدمت نهادند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام ترتیبی اتخاذ کند تا اتحاد و برادری میان همه عزيزانی که در این همایش حضور دارند بیشتر از پیش شود و با همراهی هم مشکلات را از پیش رو بردارند. 
آقای جعفری در انتها آرزو کرد که ای کاش برای دعوت شاعران در دیدار با مقام معظم رهبری نیز سهمی برای  مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام در نظر گرفته می شد. 

سید محمدجواد شرافت شاعر نام آشنای اهل قم به نمایندگی از انجمن شعر طلاب و حلقه ادبی پنجره نفر بعدی بود که نکاتی را بیان کرد. وی در ابتدا از برگزاری این گردهمایی ابراز خرسندی کرده و از سختی های این همایش ها گفته و استمرار آن را آرزو کرد. آقای شرافت در ادامه افزود:
یاد دارم شعری در محضر آقای مجاهدی خواندم و ایشان بیت مرا اصلاح کردند و انصافاً آن بیت را زیر و رو کردند. نظیر این ماجرا در جلسات نقد استاد حسینی نیز اتفاق افتاد. آری این نوع نقد بر خلاف جلساتی که پر از اسم و ایسم هستند و خیلی ابهت هم دارند بهتر و کاربردی تر و علمی تر است و خروجی آن شاعرانی همچون سید حمید برقعی، احمد علوی، حسن بیاتانی و... می شوند. این هنر نیست که من جلسه نقدی داشته باشم که آخر کار چندتا شرافت تربیت کنم که مثل من شعر بگویند. اگر نقد ذوقی نباشد و علمی باشد شاعران با شاکله شعری و وجودی خویش رشد میکنند و بر اساس سلیقه منتقد تغییر نمی کنند.


در ادامه نوبت به آقای روشن روان از همدان رسید. 
وی شرحی از فعالیت های انجمن های ادبی همدان داد و بهترین بخش این فعالیت را برگزاری چهاردوره همایش سراسری شعر هییت و زیبایی شناسی معرفی کرد. 
آقای روشن روان مهمترین دغدغه ای که در زمینه شعر آیینی همیشه در ذهن خود دارد نیاز به تئوریسینی است که گام به گام مشخص کند که چه باید بکنیم و به کجا باید برویم. وی در ادامه همچنین سیر نزولی مضامین معرفتی را خلأ بزرگ امروز شعر هیئت بیان کرد و رشد شعر را نیازمند همدلی و همفکری همه جانبه شاعران اهل فن دانست.

احیا احمدی از شاعران مهاجر اهل افغانستان نفر دیگری بود که به جایگاه آمد. وی با ابراز ناراحتی از مشکلاتی که پیش روی مهاجرین است، اخذ مجوز برای هرگونه تجمع را مشکل اصلی انجمن ادبی هموطنان خود در ایران معرفی کرد. آقای احمدی در شرح فعالیت انجمن ادبی‌شان به سوگواره شعر لولاک که هر سال در دهه دوم فاطمیه برگزار می‌شود اشاره کرد. وی توجه شاعران به موضوع وحدت را مسئله مهمی قلمداد کرد و ضمن گلایه از برخی مضامین که از سطح پایین معارف برخوردار است، به نتایج منفی و آسیب های این اشعار اشاره کرد. 
در پایان صحبت های آقای احیا احمدی آقای جان‌فدا اعلام کرد مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام و شاعران حاضر در این گردهمایی آماده هر گونه همکاری و حمایت از انجمن ادبی کشور دوست و همسایه افغانستان می باشند. 

در ادامه نوبت به آقای وحید قاسمی دبیر کارگاه شعر باب النجاه از  تهران رسید که همان ابتدا از حلقه شعری‌شان با عنوان کارگاه یاد کرد و دلیل این امر را هم چنین بیان کرد که در کارگاه همه صاحب سخن می شوند و جلسه یک طرفه اداره نمی‌شود. وی یکی از بزرگترین مشکلات در حوزه نقد را بحث ذوق و سلیقه منتقد دانست و اعتقاد داشت که از نقد علمی فاصله گرفته ایم. به عقیده آقای قاسمی می بایست یک تحقیق اساسی در زمینه نقد صورت گیرد و نتیجه به عنوان مرجعی علمی و تخصصی به عنوان معیار نقد قرار گیرد

در ادامه جناب آقای مسلم مقدسی دبیر انجمن شعر رضوی کرمانشاه به سخنرانی پرداخت و کار فرهنگی در کرمانشاه را به دلیل تعدد اقوام و قبایل و مذاهب بسیار دشوار دانست. به عقیده او در گذشته مشکل این بود که شعر ولایی بدون متولی بود و حالا مشکل این است که صاحبان زیادی دارد البته مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام منش و روش درستی دارد و قابل اتکاست. در انجمن ما اساتید و شاعران خوبی شرکت می کنند و امید است با حمایت متولیان امر پیشرفت روزافزون داشته باشیم. 

در ادامه آقای جان‌فدا با ابراز ناراحتی از عدم حضور استاد مجاهدی به دلیل کسالت از آقای علوی دعوت کرد تا به نمایندگی از استاد مجاهدی در جایگاه حضور یابند و در رابطه با انجمن محیط که عمری 55 ساله دارد صحبت کنند. 

آقای علوی پس از معرفی مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام به عنوان پاک‌دست ترین مجموعه فعال در شعر آیینی، هدف این مجموعه را صرفاً نوکری آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام قلمداد کرد. 
وی سپس به مستقل بودن انجمن ادبی محیط اشاره کرده و افزود:
مجموعه محیط هیچ ارتباط دولتی نداشته و 55 سال روی پای خود بوده است زیرا هرجا بیت المال وارد فعالیت شعر آیینی شد برکت از کار رفت، لذا نباید خیلی چشم به مسوولین داشت و از آن ها کمک های مالی خواست. کما اینکه جلساتی مثل جلسات استاد مجاهدی وجود دارد که بدون تکیه به هیچ ارگانی شاگردانی تربیت می کنند که خودشان یک انجمن هستند.  بنده یک درس بزرگی که از استاد گرفتم این بود که فرمودند اگر خودت را گم کنی هیچ چیزی را پیدا نمی کنی ولی اگر خودت را پیدا کنی هیچ چیزی را گم نخواهی کرد. مبادا در نقد کسی را کوچک بشماریم و خلوص عمل نداشته باشیم زیرا مبنای شعر آیینی يعنی اخلاص را زیر پا گذاشته ایم. 

سپس نوبت به شهر میزبان رسید. حجت الاسلام سیدی دبیر انجمن ارادت پس از شرح فعالیت های انجمن ادبی ارادت دغدغه های خود را چنین تعریف کردند:
یک ایراد بزرگی که در شعر آیینی وارد است این است که متولی ندارد و خیلی مواقع موازی کاری شده است. به عنوان مثال ما کتابی پر هزینه چاپ کردیم و بعدها فهمیدیم نظیر این کتاب در گذشته چاپ شده است. حجت الاسلام سیدی خیلی تأکید داشتند که در جلسات حتماً از کارشناسان همین حوزه دعوت به عمل آید. 

آقای محمود شریفی از کاشان آخرین سخنران این جلسه بود. وی قبل از هر چیز از اشتیاق به حضور در دیدار مقام معظم رهبری سخن گفت و مهمترین گلایه او کم توجهی به برخی پیشکسوتان بود که باعث بی انگیزگی آن ها شده است. 
پس از پایان این جلسه شاعران گرانقدر در محفل شعر حرم مطهر رضوی حضور یافته و به شعرخوانی پرداختند. 
حضور در مهمان سرای علی بن موسی الرضا علیه السلام حسن ختام اولین روز از گردهمایی دبیران و اساتید انجمن های ادبی شعر ولایی بود. 
تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*