انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
3Y7A5930636876211833607877.jpg
مولفه‌های نقد شعر ولایی از زبان استاد سید مهدی حسینی

آغاز دومین روز از همایش گردهمایی حلقه‌های ادبی

مولفه‌های نقد شعر ولایی از زبان استاد سید مهدی حسینی

گزارش تصویری

در دومین روز از گردهمایی دبیران و اساتید انجمن های ادبی شعر ولایی ، روز پنجشنبه ۱۶ اسفند از ساعت ۱۰ صبح استاد سید مهدی حسینی به شرح مباحثی پیرامون مؤلفه های نقد شعر ولایی پرداخت. 
ایشان در ابتدا دسته بندی نقد را بیان کردند و در این دسته بندی نقد روانشناسانه را بسیار کاربردی دانستند. استاد حسینی پس از تعاریف مختلف شعر به این سؤال که آیا نقد شعر ضرورت دارد یا نه چنین پاسخ دادند:
بله ضرورت دارد زیرا در راستای نقد شعر سره از ناسره مشخص می شود، فضا برای نوآوری فراهم می آید، ذوق شاعر پرورش داده می شود، از انحطاط شعر جلوگیری می شود و... 

در ادامه استاد حسینی در تعریف نقد خوب ویژگی هایی نظیر علمی بودن، داشتن نظام فکری، جسورانه بودن، عادلانه بودن، سازنده بودن و... را برشمردند و در بیان اثرات مخرب نقد ناشیانه ایجاد نگاه منفی نسبت به نقد در ذهن شاعر، سردرگمی شاعر، بی اعتمادی، افول شعر و... را نام بردند که در این میان به روش نادرست برخی منتقدین اشاره کردند که ویرایش شعر را جایگزین مشخص شدن ضعف و قوت ها می کنند. 

استاد حسینی چند ویژگی را برای منتقدین لازم دانستند که عبارتند از:
شاعری با تجربه و قابل اعتماد، تسلط کامل بر علوم ادبی، ارائه نظرات اجتهادی، نقد خالی از سلیقه و... 

ایشان در ادامه افزودند:
باید به روحیه شاعر توجه بسیار شود و مبادا طوری رفتار کنیم که شاعر از نقد فراری شود. به عنوان مثال ممکن است شاعری شعری دارای ایراد سروده و مداحی خوانده باشد. وقتی در جلسه نقد حاضر می شود نگاهش در ابتدا ارزیابی منتقد است. لذا منتقد نیز باید روحیات او را ارزیابی کند. مبادا همان جلسه اول تمام ایرادات شعر را به او گوشزد کند به نحوی که شاعر خود را ببازد. همچنین نباید مسیر شاعر را مسدود کند و مسیر دیگری به او پیشنهاد کند بلکه باید در همان مسیر یار همراه او شود و به مرور و در یک پروسه آموزشی به شعر او شکل درست دهد. 

استاد حسینی در انتها تجربه هایی از نقد را در اختیار حضار قرار دادند که چند نمونه از آن ها عبارتند از:

١- اجازه بدهیم در جلسه همه صاحب سخن شوند و یک تنه نقد نکنیم. 
٢- تعصب نشان ندهیم. یعنی شاعر را آزاد بگذاریم در هر موضوع و قالبی که میخواهد شعر بخواند. 
٣- در ابتدا حتما چند حسن بگوییم و سپس یک ایراد شعر را بگوییم. 
۴- وقتی شاعر شعر می‌خواند لذت ببریم تا به حرف ما اعتماد کند. 

اقامه نماز جماعت و مرثیه سرایی به مناسبت رحلت جانگداز حضرت ام کلثوم(سلام الله علیها) پایان بخش اولین جلسه روز پنجشنبه بود.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*