انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
sf637115860555123302.jpg
علم به عدم درک و فهم از ابعاد وجودی حضرت

حجت الاسلام حنیفی: مهمترین رکن شعر فاطمی، محتوای آن است

علم به عدم درک و فهم از ابعاد وجودی حضرت

دوشنبه‌های آذر و دی ماه

جلسه سوم از سلسله جلسات شعر فاطمی برگزار شد.
این جلسه که با عنوان فاطمیه ماثور و با حضور حجت الاسلام محسن حنیفی برپا شده بود ، به بررسی روایات و اشعاری متناسب با مناقب حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها اختصاص داشت.
حجت الاسلام حنیفی با اشاره به اینکه شعر سرودن در این موضوع خاص نیازمند علم به دو مبنای اولیه است ، با استناد به دو روایت از رسول خدا صلی الله علیه و آله گفت: شاعر برای شعر سرودن در مدح این بانوی عظیم الشأن باید به دو نکته ی اصلی توجه داشته باشد.
1- عدم درک و فهم مقام، جایگاه و شخصیت حضرت
2- افضل بودن حضرت از آنچه ما از زبان خود درباره ایشان می سراییم
 حجت الاسلام حنیفی که خود علاوه بر شاعر بودن ، به پژوهشگری در زمینه روایات و تاریخ زندگانی حضرات معصومین علیهم السلام نیز می پردازد، در بخش دیگری از جلسه به نقل و شرح روایاتی در باب وجه تسمیه ی حضرت صدیقه سلام الله علیها به "فاطمه" و "زهرا" پرداختند.
 همچنین آقای حنیفی تصریح کردند: محتوای اشعار فاطمی از عناصر دیگر این شعر مهمتر است و باید بیشتر به آن دقت شود.هرچند خیلی از اشعار را مشاهده می کنیم که در باب عناصر خیال و حس آمیزی و استفاده از صنایع شعری موفق هستند ولی گاها همان اشعار محتوایی خلاف روایات دارند.
ایشان ضمن بیان شاهد مثال هایی برای شعر خوب و شعر ضعیف در حوزه ی شعر فاطمی گفتند: بهتر این است که ما در اشعار از روایات اهل بیت علیهم السلام استفاده های شاعرانه داشته باشیم.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*