انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
3Y7A1101637124549387206681.jpg
اگر نوحه خوانی نبود، موسیقی ملی نداشتیم

کارگاه پیوند دستگاه‌های موسیقی و نوحه برگزار شد

اگر نوحه خوانی نبود، موسیقی ملی نداشتیم

استاد امین فروغی و آقای زنگنه

در دومین روز از همایش تخصصی نوحه - جامه دران - دو کارگاه آموزشی در دستور کار قرار داشت.

عنوان کارگاه اول "پیوند دستگاه های موسیقی ایرانی و نوحه" بود که در این کارگاه استاد مهدی امین فروغی با بیان شیرین و دلنشین همیشگی خود به بیان نکاتی کاربردی پرداختند.

قبل از شروع صحبتِ استاد امین فروغی، جناب آقای زنگنه توضیحاتی را درباره دوره های گذشته ارائه کرده و از ویژگی های دوره کنونی و نحوه برنامه ریزی کارگاه ها نکاتی را بیان کردند. 

استاد امین فروغی در شروع سخنان خود اشاره ای به مباحث دوره های گذشته همایش جامه دران داشتند که به تاریخچه موسیقی و چرایی لزوم شناخت موسیقی و همچنین ارتباط موسیقی و ادیان پرداخته شد. ایشان برای کارگاه این دوره نگاهی به تقسیم بندی موسیقی ایران در ادوار مختلف داشتند و این ادوار را بر اساس متون تاریخی به سه دوره ایران باستان، دوره ظهور اسلام(قرون سه تا هشت) و دوره معاصر تقسیم کردند. 

استاد امین فروغی با بیان ویژگی ها و فراز و نشیب های هر دوره، ضمن ابراز تأسف در رابطه با از بین رفتن برخی منابع در نهایت به ٧ دستگاه موسیقی موجود اشاره کردند. ایشان در ادامه نکاتی را درباره حس و حال مربوط به هر یک از دستگاه های موسیقی ارائه کرده و نوحه هایی را نیز مثال زدند. 
استاد امین فروغی ضمن بیان این نکته که نوحه سرا نمی تواند بگوید من موسیقی را نمی شناسم و نیازی به آن ندارم، نوحه سرایان جوان را به شناخت این دستگاه ها دعوت کردند و در این رابطه منابع بسیار خوبی را نیز معرفی کردند. 

نکته بسیار قابل توجه در بیانات استاد امین فروغی این بود که تمام اساتید موسیقی هم نظرند که اگر روضه خوانی، نوحه خوانی و شبیه خوانی در ایران نبود، امروز چیزی به نام موسیقی ملی نداشتیم. 

شایان ذکر است که در ابتدای این جلسه جناب آقای ارجونی رئیس سازمان بسیج مداحان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین همایش هایی، از اهتمام ویژه سازمان بسیج مداحان در راستای ارتقای سطح کیفی شعر و نوحه یاد کردند.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*