انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
3Y7A1745637124633650966292.jpg
کارگاه فقه و نوحه با آقایان جعفری و حنیفی و حیدری

تولید ناخواسته‌ی غنا نیز حرام است

کارگاه فقه و نوحه با آقایان جعفری و حنیفی و حیدری

ما نمی‌توانیم مرثیه‌ی فاش درباره مخدرات بگوییم

آخرین کارگاه چهارمین همایش جامه دران که اختتامیه این همایش نیز محسوب می شد، نگاهی فقهی به نوحه داشت و حجت الاسلام محسن حنیفی  از شاعران برجسته آیینی کشور به این موضوع پرداخت. 
 ایشان در ابتدا اشاراتی به آیات و روایات در رابطه با حرمت «غنا» داشته و بر اساس سخنان درس خارج از فقه مقام معظم رهبری در این زمینه توضیحاتی دادند. یکی از نکات مهم یاد شده این بود که طبق نظر مقام معظم رهبری، حتی اگر هدف ما، تولید «غنا» نباشد و ناخواسته این اتفاق رخ دهد، باز هم فعل حرام انجام داده ایم. 
حجت‌الاسلام حنیفی سه تقسیم بندی را در تعریف غنا ارائه دادند:
اول: موسیقی دارای مصادیق غنا باشد.
دوم: محتوای کلام، از مصادیق غنا باشد.
سوم: کلام و موسیقی سالم باشد اما تداعی کننده مجلس لهو و اشاعه دهنده گناه باشد. 

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا جعفری در تکمیل سخنان آقای حنیفی از لزوم پیروی از فتاوای مراجع عظام سخن گفتند و کوتاهی از این امر را حرام خواندند. ایشان در ادامه افزودند: گاهی فعل حرام برای انسان شیرین جلوه می کند و او را سر دوراهی قرار می دهد؛ از همین رو تقلید را فراموش می کند و به دنبال آیات و روایات می رود تا مجوزی برای فعل حرام پیدا کند. این کار غلطی است و از قشر مذهبی و هیئتی بیشتر انتظار می رود که در رعایت این امور اهتمام بیشتری داشته باشند. وقتی کسی در تنهایی غنا گوش می دهد تنها گناه خودش را دارد، اما اگر بر اساس این غنا، نوحه ای بسازد، قطعا گناه بیشتری به دوش اوست زیرا باعث شده تا نفرات بیشتری به غنا گوش دهند.
حجت الاسلام و المسلمین جعفری در پاسخ به این سؤال که «اگر این نوحه ها را نسازیم پس چگونه جوانان را به دستگاه سیدالشهداء جذب کنیم؟» گفتند:
این کار به چه قیمتی باید صورت پذیرد؟ آیا می شود برای جذب آن ها تخطی کنیم و فعل حرام انجام دهیم؟ باید از تجربه های گذشته استفاده کنیم. آیا جوانانی که با این نوحه ها سینه زدند چیزی به دینشان اضافه شد؟ به هرحال ارادت به آل الله تا وقتی در قلب است مسئله ای نیست، اما وقتی به زبان یا کتاب وارد شود احکام بر آن ها جاری می شود. انتظار می رود ارادتمندان آل الله علیهم السلام اهتمام بیشتری در مطالعه و تحقیق نسبت به ایشان داشته باشند.

در انتهای این جلسه نیز حاج جواد حیدری با نگاه آسیب شناسانه و بر اساس استدلال تاریخی از فاصله بسیار زیاد شعرهای گودال قتلگاه با بیان اهل بیت علیهم السلام سخن گفتند. همچنین به این نکته مهم اشاره کردند که اهل بیت علیهم السلام، از مخدرات بسیار کم و پوشیده سخن گفته اند و ما حق نداریم خلاف سیره ایشان عمل کنیم.

مرثیه سرایی حاج جواد حیدری و حاج سید محمد رستگار حسن ختام چهارمین همایش جامه دران بود.

شایان ذکر است که با اهدای بسته فرهنگی از حضور نوحه سرایان جوان در این همایش قدردانی به عمل آمد.

تصاویر

نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*